f.a.q. (najczęściej zadawane pytania)
...może niektórzy potraktują ten dział jako chamską odpowiedź i uprzedzanie niektórych spraw - ale tak to mniej więcej wygląda. uważam że kilka informacji i wyjaśnienie podstawowych kwestii jest tu niezbędne, tym bardziej iż nie mamy czasu ani chęci po raz setny tłumaczyć rzeczy oczywistych.

po prostu przeczytaj zanim zadasz pytanie, a jeśli nie znajdziesz tutaj wyjaśnienia - napisz do nas.

 • mam pytanie odnośnie wyjazdu do Czarnobyla / Prypeci...
 • kiedy będą fotki z Czarnobyla / Prypeci?
 • kiedy będzie galeria z...
 • dlaczego nie umieszczacie lokalizacji miejsc
 • jak dojechać do...
 • jakich aparatów używacie
 • dlaczego nie ma galerii z...
 • czy można się do was przyłączyć?
 • mam ciekawe fotki z..., mogę podesłać
 • skąd się wam to wzięło
 • czy można skorzystać ze zdjęć?
 • gdzie/kiedy planujecie kolejny wyjazd?


 • mam pytanie odnośnie wyjazdu do Czarnobyla / Prypeci... :: do góry
  ...o wszystkim było pisane na forum, więc zapraszam do przeglądania i szukania tam informacji. proszę nie zawracać głowy pytaniami jak załatwić wyjazd, wejscie do strefy itd... na forum był podawany link do biura w Kijowie które podobne wycieczki załatwia... wbrew wcześniejszym informacjom - nie mamy możliwości załatwiania wyjazdu do strefy.

 • kiedy będą fotki z czarnobyla, prypeci? :: do góry
  ...cierpliwość jest cnotą!!!
  było nas 6 osób, każdy zrobił po kilka filmów co daje na prawdę dużą ilość materiału. wszystko trzeba wywołać, przejrzeć rozsądnie, przygotować, posegregować opisać i oprawić. dlatego galeria będzie - jak będzie. na pewno poinformujemy o tym na stronie i w subskrypcji. nie pytać o to więcej!

 • kiedy będzie galeria z... :: do góry
  ...będzie jak będzie. mamy mało czasu a staramy się go wykorzystać na różne sposoby. zależy nam aby zdjęcia na naszej stronie reprezentowały "jakiś" poziom dlatego wymaga poświęcić trochę czasu odpowiednią ich selekcję i przygotowanie, do tego dochodzi sam proces wywoływania ponieważ używamy klasycznych aparatów.

 • dlaczego nie umieszczacie lokalizacji miejsc / jak dojechać do... :: do góry
  z kilku powodów. bynajmniej nie z chęci przypisywania sobie wyłączności, chociaż... dla wielu ludzi przypadkiem trafiających na naszą stronkę jest to pewnego rodzaju atrakcja - jednak nie wszyscy potrafią rozsądnie zachować się już w przypadku konkretnego obiektu. chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo osób nie powołanych oraz ochronę obiektów przed debilami którzy je niszczą jeszcze bardziej. nie każdy traktuje owe miejsca jako "zabytki" lub obiekty szczególnej wartości.
  obiekty które reprezentujemy z reguły mają już zwoje lata i czas + działanie niechlubnej części naszego społeczeństwa (np. złomiarze) bardzo im zaszkodził. nie chcemy być chociaż w minimalnej części sprawcami nieszczęścia, chociażby zachęcając obiektami. niebezpieczne jest poruszanie się po nich, czasem nawet nie dozwolone. wielu ludziom brakuje wyobraźni i realnej oceny sytuacji mogącej zakończyć się katastrofą. działamy wyłącznie na własną odpowiedzialność !!!
  jeżeli komuś na prawdę zależy na wizycie w jakimś obiekcie - poradzi sobie z jego znalezieniem. w wyjątkowych sytuacjach pomożemy.
  przede wszystkim miłośników paintball'u prosimy o powstrzymywanie się od tego rodzaju pytań.

 • jakich aparatów używacie :: do góry
  nie aparat czyni fotografa... po wielu latach pracy na analogowych lustrzankach - postępujemy z techniką co znacznie pozwoli poszerzyć horyzonty fotografii. oczywiście nadal są to solidne, ciężkie lustrzanki "dobrej" jakości.

 • dlaczego nie ma galerii z... :: do góry
  1. ...bo jeszcze tam nie dotarliśmy. mamy ograniczony czas więc nie wszędzie możemy jechać kiedy tylko chcemy. obiektów w naszym kraju jest cała masa a do tego dochodzą jeszcze inne państwa. wszystko w swoim czasie. zbieramy lokalizacje i planujemy rozsądne i urozmaicone wyjazdy.
  2. ...bo jeszcze nie została przygotowana - patrz -> brak czasu, priorytety, kaprysy

 • czy można się do was przyłączyć? :: do góry
  zależy. nie zależy nam na tworzeniu jakiejś wielkiej organizacji, klubu itp. do prowadzenia strony jest nas wystarczająco, a i zaufanych znajomych także mamy. jeżeli zdarza się wyjazd/impreza dla szerszej publiczności - dajemy o tym znać otwarcie, wystarczy tylko śledzić newsy albo forum. cały urok zwiedzania opuszczonych leży w doborze towarzystwa oraz ograniczonej jego liczebności. na wypady często wybieramy się autami dlatego skład ograniczamy do niezbędnego minimum ekonomicznego.
  ewentualności to spotkanie na obiektach przez osoby zapraszające lub "goszczące" nasze ekspedycje.

 • mam ciekawe fotki z..., mogę podesłać :: do góry
  a ślij do woli - byle rozsądnie. nie pakuj do maila fotek prosto z matrycy o wadze >500 KB bo to świadczy o twojej głupocie, i zawsze je pakuj. podsyłaj propozycje a nie śmieci. dla większych zbiorów udostępniony jest ftp.

 • skąd się wam to wzięło :: do góry
  Travis: i tu ciągle niewytłumaczalna kwestia. po prostu siedzi to gdzieś głęboko i nie wiadomo skąd i do czego prowadzi. już od dziecka zdarzały mi się "wizje" pustostanów, jako czegoś bezpiecznego, właściwego, tajemniczego... w późniejszych latach klimat opuszczonych i postapokaliptycznej wizji dostarczał mi Fallout. niewiele potrzeba było aby przenieść się ze świata wirtualnego do rzeczywistości gdzie o dziwo klimat można znaleźć w wielu miejscach nawet całkiem niedaleko. stało się to pasją, ucieczką od codzienności, ciągłym poszukiwaniem...
  Chris: ...?

 • czy można skorzystać ze zdjeć? :: do góry
  tak, jak najbardziej ale pod pewnymi warunkami. musimy znać zastosowanie materiału oraz pozostać autorami. zdjęcia nasze wykorzystywane były już do kilku artykułach, wykupionych do gazet lub prezentowanych na wystawach.
  w razie konkretnej oferty proszę o kontakt mailowy.

 • gdzie/kiedy planujecie kolejny wyjazd? :: do góry
  niestety często wypady organizowane są spontanicznie, czasem z dnia na dzień dlatego trudno poinformować o nich odpowiednio wcześnie. jeżeli taka sytuacja ma miejsce, wyjazd jest na większą skalę lub poszukujemy osób zainteresowanych - umieszczamy informację odpowiednio wcześnie w dziale "wypady". gdzie? - zależy ile mamy czasu i jakie środki. lista obiektów do zwiedzenia jest długa dlatego pomysłów nie zabraknie na jeszcze długi czas. ciągle dostajemy także informacje o nowych miejscach.