.:: opuszczone miejsca - budynki, fabryki, kościoły, obiekty przemysłowe ::.
 • Opuszczony kościółek - ruiny (nieistniejąca wieś Chojnica - obecnie poligon w Biedrusku k/Poznania)

    ...Miejscowość przestała istnieć, kościół popadał przez lata w ruinę, a nagrobki pozostały. Niewielu pamięta dziś tę miejscowość i zna tamtejszy kościół - choć sławny i trafił do filmu.

   Dzieło Przecławskich
  Kto i kiedy postawił w Chojnicy pierwszy kościół nie wiadomo. Istniał on już w XIV wieku, a proboszcz chojnicki Michał wymieniany był pod datą 1388 roku. Staraniem Jana Przecławskiego drewniany kościół zastąpiono wznoszonym od 1531 roku budynkiem murowanym. Dzieło dokończył syn Jana, Andrzej, kanonik katedry poznańskiej i wikariusz generalny. On też najprawdopodobniej wzniósł kaplicę, pod którą znajdowała się krypta. W późniejszych latach dobudowano obok kaplicy zakrystię, a od strony południowej kruchtę.

  Po prawej stronie wielkiego ołtarza znajdował się piaskowcowy nagrobek wyobrażający rycerza w zbroi trzymającego w prawej ręce buławę z hełmem przy boku i kobietę w stroju zakonnym, z paciorkami w ręku. Napisy umieszczone nad postaciami wyjaśniały, iż spoczywali tu: Janusz Przecławski, zmarły w 1595 roku i jego żona, szlachetnie urodzona Anna z Sadów Przecławska. Po lewej stronie ołtarza stał nagrobek Jana Przecławskiego, zmarłego w 1540 roku, budowniczego kościoła. Przedstawiał postać leżącą, z herbem Przecławskich Glaubicz na tarczy, proporcem i szyszakiem...
  ...fragment artykułu zapożyczony z Gazety Poznańskiej, 12.07.2000 :: więcej

   Kościół służył mieszkańcom Chojnicy nominalnie do roku 1945, kiedy decyzją władz PRL poszerzono teren poligonu, parafii przydzielając poewangelicki kościół w samym Morasku. Kościół ten zyskał miano głównego kościoła parafialnego, co wiązało się z porzuceniem pobliskiego kościółka pomocniczego (patrz galeria Kościółek - Morasko)
  ...obecnie ruiny kościółka w Chojnicy zostały podreperowane, a sam kościółek zakratowany w miejscach dostępnośći.


  [Galeria z wypadów z lutego 2002(Chris) i grudnień 2004(HumanTree)]