.:: opuszczone v1.0 ::.   Borne Sulinowo
 Do roku '92. niewielu pewnie wiedziało o fakcie istnienia w okolicach Szczecinka, nad jeziorem Pile tajnej bazy radzieckich wojsk. Miasto to powstałe już w latach 30-tych i budowane jako punkt militarny przez wojska niemieckie do 92r figurowało na mapie jako obszary leśne... ponad 18 tyś hektarów poligonu wojskowego, w środku z 50 tyś. miastem do którego wstęp i świadomość istnienia mieli tylko wybrani.
 Po wojnie armie niemieckie zostały wyparte z miasta i zostało ono od tego czasu bazą radziecką. Dość krwawa i brutalna historia powstawania Gross Born - Borne Sulinowo, i związanych z nim okolicznych działalności wojskowych kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Podobnie jak samo miasto, niczym las, w środku "pustynnych" obszarów poligonowych.
 Poza wieloma ciekawymi obiektami naziemnymi istnieją pod miastem nigdy do końca niezbadane podziemia, wręcz całe podziemne miasto wojskowe, ze szpitalem, koleją podziemną oraz tunelami ewakuacyjnymi, z których korzystała podczas ucieczki niemiecka ciężka artyleria (?).
  Jak jednak wszystko co zostaje opuszczone, nawet na chwilę, dało się miastu we znaki rozkradanie i demolowanie całkiem dobrze, bo niemal przed chwilą opuszczonych budynków, koszar itd.
 Co tu więcej pisać, w Bornym Sulinowie można dostrzec pewien urok i powiem szczerze, że bardzo przyjemnie można spędzić tam czas wypoczywając np nad jeziorem i delektując się ciszą i spokojem.


Galeria 10.06.04 r. - Wyjazd I