opuszczony kościół / abandoned church

Data wykonania zdjęć: 2002-2004

Nieistniejąca wieś Chojnica - obecnie poligon w Biedrusku k/Poznania.

Miejscowość przestała istnieć, kościół popadał przez lata w ruinę, a nagrobki pozostały. Niewielu pamięta dziś tą miejscowość i zna tamtejszy kościół - choć sławny i trafił nawet do filmu.

Dzieło Przecławskich.
Kto i kiedy postawił w Chojnicy pierwszy kościół nie wiadomo. Istniał on już w XIV wieku, a proboszcz chojnicki Michał wymieniany był pod datę 1388 roku. Staraniem Jana Przecławskiego drewniany kościół zastąpiono wznoszonym od 1531 roku budynkiem murowanym. Dzieło dokończył syn Jana, Andrzej, kanonik katedry poznańskiej i wikariusz generalny. On też najprawdopodobniej wzniósł kaplicę, pod którą znajdowała się krypta. W późniejszych latach dobudowano obok kaplicy zakrystię, a od strony południowej kruchtę.

Po prawej stronie wielkiego ołtarza znajdował się piaskowcowy nagrobek wyobrażający rycerza w zbroi trzymającego w prawej ręce buławę z hełmem przy boku i kobietą w stroju zakonnym, z paciorkami w ręku. Napisy umieszczone nad postaciami wyjaśniały, iż spoczywali tu: Janusz Przecławski, zmarły w 1595 roku i jego żona, szlachetnie urodzona Anna z Sadów Przecławska. Po lewej stronie ołtarza stał nagrobek Jana Przecławskiego, zmarłego w 1540 roku, budowniczego kościoła. Przedstawiał postać leżącą, z herbem Przecławskich Glaubicz na tarczy, proporcem i szyszakiem...

...fragment artykułu zapożyczony z Gazety Poznańskiej, 12.07.2000 :: więcej


Kościół służył mieszkańcom Chojnicy nominalnie do roku 1945, kiedy decyzją władz PRL poszerzono teren poligonu, parafii przydzielając poewangelicki kościół w samym Morasku. Kościół ten zyskał miano głównego kościoła parafialnego, co wiązało się z porzuceniem pobliskiego kościółka pomocniczego (patrz galeria Kościółek - Morasko)
...obecnie ruiny kościółka w Chojnicy zostały podreperowane, a sam kościółek zakratowany w miejscach dostępności. (2004)


Galeria z wypadów z lutego 2002 (Chris) i grudzień 2004 (HumanTree)