Borne Sulinowo

Data wykonania zdjęć: 2004

Do roku '92. niewielu pewnie wiedziało o fakcie istnienia w okolicach Szczecinka, nad jeziorem Pile tajnej bazy radzieckich wojsk. Miasto to powstałe już w latach 30-tych i budowane jako punkt militarny przez wojska niemieckie do '92 r. figurowało na mapie jako obszary leśne... ponad 18 tyś hektarów poligonu wojskowego, w środku z 50 tyś. miastem do którego wstęp i świadomość istnienia mieli tylko wybrani.

Po wojnie armie niemieckie zostały wyparte z miasta i zostało ono od tego czasu bazą radziecką. Dość krwawa i brutalna historia powstawania Gross Born - Borne Sulinowo, i związanych z nim okolicznych działalności wojskowych kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Podobnie jak samo miasto, niczym las, w środku "pustynnych" obszarów poligonowych.

Poza wieloma ciekawymi obiektami naziemnymi istnieją pod miastem nigdy do końca niezbadane podziemia, wręcz całe podziemne miasto wojskowe, ze szpitalem, koleją podziemną oraz tunelami ewakuacyjnymi, z których korzystała podczas ucieczki niemiecka ciżka artyleria (?).

Jak jednak wszystko co zostaje opuszczone nawet na chwilę, dało się miastu we znaki rozkradanie i demolowanie całkiem dobrze, bo niemal przed chwilą opuszczonych budynków, koszar itd.

Co tu więcej pisać, w Bornym Sulinowie można dostrzec pewien urok i powiem szczerze, że bardzo przyjemnie można spędzić tam czas wypoczywając np nad jeziorem i delektując się ciszą i spokojem.

Galeria 10.06.04 r. - Wyjazd I

P.S. Kasyno oficerski i kino było jeszcze wtedy zabezpieczone i pilnowane ;)

Autorzy zdjęć: Offca, Chris, Travis (HumanTree)